آکوا سرویس

معماری منظر

معماری منظر

معماری منظر مطالعه و تمرین طراحی محیط‌ها (در فضای باز و داخلی) در مقیاس‌های مختلف است که عناصری از هنر، محیط، معماری، مهندسی و جامعه‌شناسی را در بر می‌گیرد. معماری منظر یک هنر است که اغلب نادیده گرفته می شود. با این حال، زمانی که به خوبی انجام شود، می تواند فضاهای زیبا و نفس گیر ایجاد کند.

معماری منظر حرفه ای است ارزش آن برای جامعه بیشتر از آن است که بسیاری تصور کنند. معماری منظر طراحی فضاهای بیرونی است که باعث ایجاد و بهبود محیط می شود. این شامل برنامه ریزی، فرآیند طراحی، مدیریت و نظارت بر زمین و پوشش گیاهی است.

معماری منظر

معماران منظر درگیر طراحی مفهومی فضاهایی هستند که “زندگی بین ساختمان ها را ایجاد و امکان پذیر می کند”. مشارکت معماران منظر را می توان در خیابان ها، جاده ها، مسیرهای مشترک، مجتمع های مسکونی، مجتمع های آپارتمانی، مراکز خرید، میدان ها، میدان ها، باغ ها، پارک های جیبی، زمین های بازی، گورستان ها، بناهای یادبود، موزه ها، مدارس، دانشگاه ها، شبکه های حمل و نقل منطقه ای مشاهده کرد.

پارک ها، پارک های ملی، جنگل ها، آبراه ها و در سراسر شهرها، شهرها و کشورها. معماران منظر اغلب از طراحی سایت فراتر می روند و همچنین طرح های اصلی، چارچوب ها و سیاست هایی را برای مکان و شکل دهی شهر ایجاد می کنند که شهروندان و دولت را قادر می سازد مکان های بهتری را برای همه ایجاد کنند.

معماران منظر اغلب با متخصصان دیگر مانند معماران، برنامه ریزان، مهندسان، توسعه دهندگان، سازندگان و محیط بانان برای ایجاد فضاهای زیبا و کاربردی در فضای باز کار می کنند.

معماری منظر

این یک رشته نسبتاً جدید است که تنها حدود 150 سال است که وجود دارد. اولین بار در واکنش به انقلاب صنعتی، زمانی که شهرها به سرعت در حال رشد بودند و نیاز به فضاهای بازتر وجود داشت، توسعه یافت. امروزه معماری منظر در بسیاری از محیط‌های مختلف، از پارک‌های شهری شلوغ گرفته تا باغ‌های خصوصی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معماران منظر مسئول ایجاد فضاهایی هستند که هم زیبا و هم کاربردی باشند. آنها باید عوامل مختلفی مانند آب و هوا، توپوگرافی و نیازهای افرادی که از فضا استفاده خواهند کرد را در نظر بگیرند. آنها همچنین باید از مسائل زیست محیطی مانند فرسایش آگاه باشند و طراحی پایدار را هدف قرار دهند.

معماری منظر

طراحی منظر در مقابل معماری منظر

طراحی منظر و معماری منظر دو زمینه مجزا اما مرتبط هستند. برای اینکه یک معمار منظر باشید، به یک مدرک خاص نیاز دارید در حالی که می توانید بدون مدارک رسمی یک طراح منظر باشید.

طراحی منظر فرآیند ایجاد یک فضای باز بصری جذاب و کاربردی است. این می تواند شامل همه چیز باشد، از انتخاب گیاهان و گل ها گرفته تا طراحی گذرگاه ها و محل های نشستن. طراحان منظر اغلب با مشتریان کار می کنند تا فضاهایی را ایجاد کنند که نیازها و خواسته های خاص آنها را برآورده کند.

معماری منظر مشابه است، اما اغلب با پروژه های مقیاس بزرگتر مانند پارک ها و میادین عمومی سر و کار دارد. هنگام برنامه ریزی یک پروژه باید مواردی مانند زهکشی، جریان ترافیک و اثرات زیست محیطی را در نظر گرفت.

معماری منظر

طراحان منظر ممکن است بیشتر بر زیبایی شناسی تمرکز کنند، در حالی که معماران منظر باید زیبایی شناسی و عملکرد را در نظر بگیرند. با این حال، همپوشانی هایی بین این دو زمینه وجود دارد و بسیاری از معماران منظر نیز در زمینه طراحی منظر آموزش دیده اند.

بسیاری از معماران منظر از گذشته، حال (و آینده) مناظر جاودانی را طراحی کرده‌اند که برای دهه‌های آینده در آزمون زمان مقاومت خواهند کرد و برای بسیاری از افراد آرامش، شادی و الهام ایجاد می‌کنند. به عنوان یک حرفه، معماران منظر باید به خود افتخار کنند، زیرا تعداد کمی از مشاغل می توانند ادعای ایجاد مکان هایی را داشته باشند که افراد زیادی را تحت تأثیر قرار داده و به نفع آنها باشد.

مناظر برای محیط زیست ضروری هستند زیرا از منابع کمتری استفاده می کنند، از چرخه حیات پشتیبانی می کنند، گیاهان و جانوران را شکوفا می کنند و نتایج سرمایه گذاری بلندمدت را ارائه می دهند. از آنجایی که جمعیت جهان با سرعت ثابتی در حال افزایش است و منابع ما نیز در همان زمان رو به اتمام است، افزودن یک چشم انداز خوب فکر شده کمک بسیار مهمی به مادر طبیعت و این سیاره است.

اهمیت مناظر

بیایید اهمیت مناظر را در زندگی خود و در این دنیا درک کنیم.

  • حفاظت از طبیعت

مهمترین مزیت داشتن منظره، حفظ طبیعت است. معماری شهری مملو از عرشه های چوبی و کفپوش های بتنی است. مردم به اهمیت گیاهان و درختان در زندگی خود پی برده اند. محوطه سازی راه حل هایی برای مسائل مختلف زیست محیطی ارائه می دهد و از منابع طبیعی و اکولوژی محافظت می کند.

  • آلودگی را کاهش می دهد

باغ هوشمند به کاهش آلاینده ها در محیط کمک می کند. بسیاری از شرکت های تولیدی برای اتخاذ یک باغ در معماری خود آمده اند. به عبارت دیگر، محوطه سازی به تصفیه هوای مناطق مجاور کمک می کند. آنها به تصفیه کیفیت هوای بیرون و داخل خانه کمک می کنند.

  • از گیاهان محافظت می کند

گیاهان بخش مهمی از چرخه زندگی بیولوژیکی ما هستند. محوطه سازی به گونه های مختلف گیاهان اجازه می دهد تا در زیستگاه طبیعی خود بدون آفات شکوفا شوند. آنها با مقدار کافی آب، کیفیت خوب خاک و نور خورشید برای رشد و پرورش ارائه می شوند. همچنین به محافظت از گونه های گیاهی در معرض خطر که دارای خواص دارویی هستند کمک می کند.

  • محافظت در برابر گرما

ما در تابستان های سوزان در سایه درختان آرامش پیدا می کنیم. این نشان دهنده اهمیت گیاهان و درختان در زندگی ما است. محوطه سازی مفهوم پارک های جیبی یا پارک های کوچک را ارائه می دهد که به مردم اجازه می دهد تا از سبک زندگی پرهیجان شهری خود استراحت کنند. این یک ایده عالی برای ترویج فضای سبز در شهرهای بتنی است.

  • مدیریت آب

ما به سرعت در حال اتمام تالاب ها هستیم. با کمک چشم اندازهای برنامه ریزی شده و هوشمند می توان وضعیت را کنترل کرد. تالاب ها مسئول کنترل سیلاب ها و مدیریت تنوع زیستی هستند. مناظر یک راه طبیعی برای مهار این موضوع هستند.

تفریح ​​در فضای باز ارائه می دهد – مناظر وسیله ای عالی برای تفریح ​​در فضای باز هستند. این امر بهزیستی جسمانی مردم محلی را افزایش می دهد. بچه ها می توانند از بازی در این مناظر لذت ببرند و می توانند در مورد حفظ محیط زیست بیاموزند.

  • سلامت روان را تقویت می کند

نشستن برای مدتی در دامان طبیعت می تواند تأثیر مثبتی بر فرد و وضعیت ذهنی او داشته باشد. این تمرین با افزایش اعتماد به نفس و سطح تمرکز، بهره وری افراد شاغل را افزایش می دهد. به عبارت دیگر، فضای سبز بیشتر نشان دهنده سلامت روانی بهتر است.

طراحی منظر هنر منظم کردن و پیراستن نما، حیاط و محوطه یک ساختمان و بنا، به منظور زیباسازی و مفیدسازی آن است. در ساختمان‌هایی که برای کاربری‌های سازمانی و اداری طراحی می‌شوند، طراحی منظر را می‌توان به دو قسمت عمده تقسیم کرد: فضای سخت و فضای نرم.

معماری منظر

فضای سخت

فضای سخت قسمتی از بنا است که از المان‌های غیر متحرک تشکیل شده باشد؛ المان‌هایی نظیر سیمان، آجر، سنگ، چوب و فلزات.

فضای نرم

طراحی فضای نرم همانطور که از نامش پیداست، مخالف فضای سخت است. این مفهوم که عموما کاربرد کمتری دارد، المان‌های باغبانی در طراحی منظر اطلاق می‌شود. این دو مفهوم در کنار یکدیگر شکل گرفته و همدیگر را تکامل می‌بخشند. طراحی منظر بیشتر از آنچه به نظر می‌رسد تاثیرگذار و عمیق است. شخصی که در این زمینه به کار و فعالیت می‌پردازد می‌تواند سال‌ها وقت صرف آن کند و تمام ایده‌ها و نظراتی که در این زمینه کار یوجود دارد را مطالعه کند.

از آنجایی که گیاهان قلب طراحی محوطه و فضای سبز به شمار می‌روند، دانش باغبانی یکی از مهمترین اجزای این هنر است. لازم به ذکر است که این زمینه کاری بیشتر از آنکه علم باشد، هنر است. بسیاری از تصمیم‌هایی که اخذ می‌شوند، نه بر پایهٔ اصول، که بر پایه سلیقه شخصی، الهام‌های درونی و تمایلات اجتماع روز هستند.

به دلیل همین نکته، اصولا تصمیم گیری درباره این طراحی، با اختلاف سلیقه‌هایی رو به رو می‌شود. بیشتر اختلاف‌ها بر سر مسائل زیر است:

۱. انتخاب گیاهان

۲. طراحی فضای سخت

۳. ترکیب‌بندی و طراحی رسمی یا غیر رسمی

مثلا در قسمت انتخاب گیاهان، ممکن است این موضوع مطرح شود که بعضی از گیاهان بیش از حد در ساختمان‌ها استفاده شده‌اند و باید دنبال چیزهای متفاوت‌تری بود. در طراحی فضای سخت، انتخاب مواد که مثلا چوبی باشد یا سنگی، یکی از موضوعاتی است که مورد بحث قرار گرفته و سلیقه‌های متفاوت نظر‌های متفاوتی ارائه خواهند کرد.

علاوه بر مسائل جزئی نظیر نوع گیاهان یا المان‌های فضای سخت، یک مساله کلی نیز ممکن است مورد بحث و تفاوت نظر باشد؛ آن هم شکل و فرم کلی طراحی منظر رسمی یا غیررسمی بودن آن است.

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟