آکوا سرویس

نحوه انتخاب نورپردازی برای آکواریوم

نحوه انتخاب نورپردازی برای آکواریوم

وقتی صحبت از نورپردازی برای آکواریوم‌های کاشته‌شده به میان می‌آید، چیزی فراتر از زیبایی‌شناسی و بیشتر از ماهی است. درست است که درخشش گرم می تواند حس خاصی از آرامش را در آکواریوم ایجاد کند و نور برای حفظ محیطی سالم برای حیوانات ضروری است.

اما تأثیر نورها بر زندگی طبیعی گیاهان در مخزن را نادیده نگیرید. روشنایی به گیاهان مواد مغذی مورد نیاز برای رشد می دهد و این به نوبه خود زیستگاه سالم تری برای دام ها ایجاد می کند.

انتخاب نور ایده آل برای آکواریوم های کاشته شده می تواند کمی چالش برانگیز باشد، زیرا یکی از جنبه های فنی تر مالکیت آکواریوم است. این بستگی به اندازه و عمق مخزن شما، شفافیت آب و چراغ های اطراف خانه شما دارد.

برای مخازن فقط ماهی، روشنایی بیشتر جنبه زیبایی دارد، اما نوع نور مناسب و شدت نور برای مخازن صخره ای و آکواریوم های کاشته شده مهم است. در واقع، گیاهان حتی ممکن است بدون نور کافی برای فتوسنتز زنده بمانند. در زیر یک مرور کلی وجود دارد که ممکن است به شما در شناسایی بهترین چراغ ها برای مخزن ماهی خود کمک کند.

نحوه انتخاب نورپردازی ایده آل برای آکواریوم

 1. زیباسازی آکواریوم با نورپردازی رنگارنگ

طیف رنگی مناسب رنگ ماهی و گیاهان شما را تشدید می کند. در اصل، رنگ ها زیبایی را در دام شما به نمایش می گذارند. رنگ های متداول مورد استفاده در نورپردازی آکواریوم های کاشته شده عبارتند از:

 • سفید خنثی
 • سفید سرد
 • سرخابی، قرمز یا صورتی
 • آبی ملایم یا آبی تیره
 • سبز

بسیاری از علاقه‌مندان ماهر رنگ‌ها و رنگ‌های مختلف را ترکیب می‌کنند تا به ظاهر دلخواه خود دست یابند.

 1. قدرت ایده آل

همانطور که در حال تلاش برای انتخاب نور ایده آل برای آکواریوم های کاشته شده هستید، احتمالاً با کلماتی مانند “رنگ”، “کلوین”، “طول موج”، “رده بندی K” و سایر اصطلاحات فنی روبرو خواهید شد. پیچیده است، به همین دلیل ما اینجا هستیم تا به طراحی زیباترین آکواریوم نورپردازی برای شما کمک کنیم.

اما در اینجا برخی از اصول اولیه در مورد معنای همه اینها وجود دارد. شدت نور میزان روشنایی نور را تعیین می‌کند و طیف در مورد ترکیب رنگ‌ها (طول موج‌هایی) است که نور تولید می‌کند. به طیف نور درجه بندی کلوین داده می شود که گاهی اوقات “رده بندی K” نامیده می شود. برای ظاهری زرد و گرم، به دنبال رتبه پایین کلوین باشید. برای نور آبی یا سفید سرد، به دنبال امتیاز کلوین بالا باشید.

نحوه انتخاب نورپردازی ایده آل برای آکواریوم

 1. سبک های نورپردازی آکواریوم

انتخاب های متداول روشنایی برای آکواریوم ها شامل چراغ های LED، فلورسنت، فلورسنت فشرده و متال هالید است.

 • لامپ های ال ای دی

چراغ های ال ای دی به دلیل مقرون به صرفه بودن و طول عمر بالا و همچنین قابلیت استفاده از لامپ های رنگ های مختلف امروزه محبوبیت زیادی پیدا کرده اند. آنها همچنین به اندازه سایر انواع چراغ ها گرما تولید نمی کنند، اما سرمایه گذاری اولیه ممکن است گران تر از سایر گزینه ها باشد.

 • چراغ های فلورسنت استاندارد

چراغ های فلورسنت استاندارد برای تانک های مخصوص ماهی ایده آل تر هستند. آنها دوام چندانی ندارند و بنابراین ممکن است در دراز مدت هزینه بیشتری داشته باشند.

 • چراغ های فلورسنت فشرده

چراغ های فلورسنت فشرده با شدت بالاتر برای مخازن نانو و سایر مخازن کوچک ایده آل هستند. نقطه ضعف این است که آنها سطح متوسطی از گرما را تولید می کنند.

 • چراغ های متال هالید

چراغ های متال هالید یک انتخاب رایج برای آکواریوم های صخره ای هستند، زیرا طیف وسیعی از دمای رنگ را با شدت بالا ارائه می دهند. این چراغ ها برای بهره وری انرژی ایده آل نیستند و گرمای بالایی تولید می کنند.

هزینه‌ها نیز دامنه را در بر می‌گیرند. بسته به سبک، اندازه و عملکرد، هزینه چراغ های آکواریوم از 20 دلار تا چند هزار دلار متغیر است. اگر مطمئن نیستید که چه نوع نوری را برای آکواریوم آب شیرین یا آکواریوم آب شور خود تهیه کنید، با ما در آکوا سرویس تماس بگیرید. ما می‌توانیم به شما کمک کنیم تا رنگ و قدرت نور آکواریوم‌های کاشته‌شده را که برای زیستگاه خاص شما مناسب‌تر است، شناسایی کنید.

نحوه انتخاب نورپردازی ایده آل برای آکواریوم

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟