تراریوم چیست ؟

تراریوم چیست ؟ فضایی برای کاشت گیاهان است که می‌توان به عنوان یک باغ شیشه‌ای از آن نام برد.برخی از گیاهان به رطوبت بالایی احتیاج دارند بنابراین باغ شیشه‌ای می‌تواند مکان بسیار مناسبی برای رشد آن‌‌‌ها باشد. در واقع می‌توان از تراریوم به عنوان یک روش نگهداری گیاه و گل در منزل یاد کرد.تراریوم که امروزه طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است در سال 1827 به وسیله‌ی یک گیاه‌شناس و جراح به نام دکتر وارد اختراع شد.او کاملا به طور طبیعی توانست این اختراع را داشته باشد.

وی در باغچه خود گیاهان زیادی از جمله سرخس را ‌کاشت، اما گیاهانش از جمله سرخس به دلیل آلودگی‌های شهری از بین رفتند. با دقت به باغچه خود شیشه‌ی مربایی را در آنجا مشاهده کرد که گیاه سرخس به درون آن رفته و سالم مانده بود.

او با دیدن این صحنه به این نتیجه رسید که برخی از گیاهان اگر درون این ظروف قرار بگیرند می‌توانند در برابر مسمومیت‌ها و آلودگی‌ها در امان بمانند.

وی با تحقیقات بیشتر توانست برای اولین بار محفظه ی واردین را تهیه و نام‌گذاری کند.

در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با انواع تراریوم و نحوه‌ی نگهداری از آن‌ها آشنا نماییم.

مزیت‌های تراریوم چیست ؟

وجود این باغ می‌تواند دکوراسیون بسیار بی‌نظیر و خاصی را برای منزل شما به وجود آورد.

زحمت نگهداری از گل و گیاه در این فضا بسیار کمتر از گلدان می‌باشد به همین سبب افراد زیادی از آن استقبال می‌کنند.

می‌توان تراریوم را در طرح ها و مدل های مختلفی به وجود آورد .

طرح این فضا به عهده‌ی افراد است و می‌توانند با سلیقه ی خود، یکی از آن‌ها را انتخاب کنند.

این باغ شیشه‌ای همچنین می‌تواند به عنوان یک هدیه‌ی مناسب در نظر گرفته شود.

به این فضا، گلخانه‌ی مینیاتوری نیز گفته می‌شود که افراد، خود نیز می‌توانند آن را در خانه بسازند.

تراریوم

 انواع تراریوم چیست ؟

تراریوم‌ها انواع مختلفی دارند؛ آن‌ها می‌توانند به صورت در باز و یا در بسته ساخته شوند.

در ظرف‌های در بسته باید گیاهان گرمسیری نگهداری شوند.

درهای این باغ‌های کوچک در بسته باید هفته‌ای یک مرتبه باز شوند تا بخار و رطوبتی که در آن است تخلیه شود.

اگر این عمل انجام نشود ممکن است انواع بیماری‌ها و کپک‌ها به گیاهان سرایت کنند.

ارکیده از جمله گیاهانی است که باید آن را در ظرف های در بسته نگهداری کرد.

نوع دیگری از باغ‌های شیشه‌ای و تراریوم‌ها، نمونه‌های در باز آن‌ها می‌باشند.

گیاهانی که رطوبت کمتری نیاز دارند باید در این ظروف نگهداری شوند.

این نمونه‌های در باز توانایی این را دارند که رطوبت و آب را در مدت طولانی‌تر درون خود نگه دارند.

گیاهان مناسب برای تراریوم چیست ؟

به دلیل محدود بودن فضا و قرار گرفتن چندین گیاه در کنار هم، هر گیاهی نمی‌تواند برای آن مناسب باشد.

تنها گیاهانی برای این فضا مناسب هستند که شرایط خاصی را دارا باشند.

از مهم‌‌‌‌‌‌ترین و شناخته شده ترین گیاهان مناسب برای تراریوم می‌توان به گیاهان زیر اشاره کرد:

سرخس، برگ بیدی، عشقه، پتوس، کاکتوس، فیتونیا، گل‌های گوشتی، ساکولنت‌ها، بگونیا، سانسوریا و…

 نکات مهم در زمینه‌ی انتخاب گیاه مناسب برای تراریوم چیست ؟

برای انتخاب گیاهان در باغ شیشه‌ای باید نکات زیر را در نظر بگیرید:

  • گیاهانی که نسبت به رطوبت حساسیت دارند می‌توانند در تراریوم وجود داشته باشند اما حتما باید در آن باز باشد.
  • گیاهانی که رشد کم داشته باشند می‌توانند مناسب باشند.
  • داشتن شاخه و برگ‌های بزرگ برای گیاهان باعث می‌شود که نتوان آن‌ها را در باغ شیشه‌ای جای داد.
  • اگر گیاهان شما قد بلند دارند و در صورت رشد، بلند می‌شوند باید حتما از فضاهای بلندتر برای آن‌ها استفاده کرد.
  • گیاهان مختلفی درون این فضا قرار می‌گیرند در نتیجه باید دقت کنید که تمام آن‌‌ها به آب یک اندازه نیاز داشته باشند.
  • در این فضا تنها می‌توان گیاهانی را کاشت و پرورش داد که برای رشد نیاز به رطوبت زیاد داشته باشند.
  • گیاهانی که برای تراریوم انتخاب می‌شوند باید با نورکم سازگاری داشته باشند.
  • باید دقت کنید که گیاهان به دیواره نچسبند.

تراریوم چیست ؟

در تراریوم چه نوع خاکی باید مورد استفاده قرار بگیرد؟

بعد از این که گیاه مناسب را انتخاب کردید مرحله بعدی برای  ساخت تراریوم  باید به خاک و شن توجه داشته باشید. به ترتیب برای ساخت یک تراریوم باید در ته ظرف شیشه‌ای سنگریزه یا شن درشت قرار دهید.

این مورد همان حکم زهکشی را برای تراریوم دارد. در مرحله بعدی لایه زغال را بر روی آن بریزید. سپس لایه خزه، مخلوط خاکی و شن قرار دهید. در مرحله آخر نیز سنگ‌هایی برای تزئین آن فراهم کنید.

 

مراحل ساخت تراریوم

برای اینکه یک تراریوم بسازید ابتدا ظرف شیشه ای انتخاب کنید. اگر می‌خواهید تراریوم باز داشته باشید می‌توانید تنگ ماهی، آکواریوم و یا حتی گلدان شیشه‌ای یا پارچ آب ترک خورده خانه‌تان را استفاده کنید.

استفاده از شیشه مربا نیز می‌تواند گزینه مناسبی برایتان باشد. این ظروف شیشه‌ای باعث می‌شود که تراریوم باز داشته باشید. هرچه دهانه ظروف شیشه‌ای تنگ‌تر باشد و قرار دادن مواد و عناصر در داخل تراریوم سخت‌تر می‌شود و ترایوم به سمت تراریوم‌های بسته حرکت می‌کند.
بعد از این که محفظه شیشه ای را انتخاب کردید برای این که باکتری‌های مضر را از بین ببرید حتما شیشه را با آب گرم و صابون بشویید و خشک کنید.
بعد از اینکه ظرف شیشه‌ای خشک شد یک لایه سنگریزه در کف ظرف بریزید. این کار باعث زهکشی بهتر می‌شود و ریشه‌ها هیچ‌گاه پوسیده نمی شوند و گیاه عمر بیشتری خواهد داشت.

در قسمت دیواره‌های ظرف سنگریزه‌های بیشتری بریزید. با توجه به اینکه ظرف شیشه‌ای شما چه مقدار است و شکل و اندازه دارد باید لایه متفاوتی از سنگریزه‌ها بچینید.

اگر ظرف شیشه ای شما کوچک است لایه‌ای کمتر بریزید و اگر ظرف شیشه ای بزرگ دارید طبیعی است که سنگ ریزه‌های بیشتری را قرار دهید.

آموزش ساخت تراریوم

در مرحله بعدیِ آموزش ساخت تراریوم باید ۴ قاشق غذاخوری زغال چوب فعال را بریزید که باعث می‌شود بو‌های ناخوشایندی که از آبیاری شنها ایجاد می‌شود از بین برود.

همچنین با وجود این قابلیت قارچها دیگر امکان رشد نخواهند داشت و در داخل تراریوم همواره فضای تازه ایجاد می‌شود.
خاک سبک و نرم را در داخل ظرف بریزید و روی آن را با زغال فعال بپوشانید. خاک باید سبک باشد و یک چهارم عمق ظرف را بپوشاند. می‌توانید از خاکهای گلدانی بسته بندی شده که استرلیزه هستند نیز استفاده کنید.

در مرحله بعدی باید گیاهانی را که برای تراریوم انتخاب کرده اید در درون خاک قرار دهید. باید ریشه تمامی گیاهان زیر خاک باشد و حتی به چیدمان آنها در کنار یکدیگر نیز توجه داشته باشید.

در مرحله بعدی آموزش ساخت تراریوم  کمی خاک را خیس کنید تا گیاهان بتوانند به رشد خودشان ادامه دهند.
هنگام ساخت تراریوم باید توجه داشته باشید که گیاهان مناسب با ظرف شیشه ای را انتخاب کنید.

گیاهان سالم

حتماً از گیاهان سالم استفاده نمایید و گیاهان مریض را در داخل تراریوم قرار ندهید. زیرا هر برگی که آسیب دیده باشد یا حتی زرد شده باشد نشانه وجود بیماری در گیاه می‌باشد و باعث آسیب دیدن به سایر گیاهان نیز می‌شود.
پیش از این که گیاهان را در داخل تراریوم قرار دهید ابتدا آنها را به مدت دو هفته در یک بسته پلاستیکی قرار دهید. در این صورت اگر بیماری وجود داشته باشد

روی شاخ و برگ آن‌ها و ساقه گیاهان نمایان می‌شود و به همین دلیل پیش از قرار دادن گیاهان در داخل تراریوم همه آنها را امتحان کنید تا هیچ بیماری در آنها وجود نداشته باشد.

نکته بسیار مهم

نکته بسیار مهم در قرار دادن گیاهان این است که گیاهانی را که از نظر میزان نیاز به نور رطوبت آبیاری یکسان هستند را در کنار یکدیگر قرار دهید.
در مرحله بعدی برای اینکه تراریوم شما شیک تر و زیباتر باشد می‌توانید از وسایل تزئینی دلخواه استفاده نمایید. شما می‌توانید تراریوم خودتان را به صورت تراریوم باز استفاده کنید یا حتی با قرار دادن درپوش بر روی تراریوم بسته ایجاد کنید.

14 ایده جذاب برای ساخت تراریوم

اگر از جمله افرادی هستید که ترندهای روز دنیا را دنبال می‌کنند و آن‌ها را در زندگی خود به کار می‌برند، وقت آن رسیده است که سراغ ترندهای دنیای گل‌ها و گیاهان نیز رفته و این بار آن‌ها را امتحان کنید. در بین ترندهای مربوط به گل‌ها و گیاهان، بدون شک تراریوم در صدر لیست قرار دارد. تراریوم‌ها مدرن، منحصر به فرد و جذاب‌اند و به نقطه چشمگیر میز، قفسه و حتی تزئینات سقفی تبدیل می‌شوند. به تراریوم باید به چشم آکواریوم نگاه کنید، البته آکواریومی که به جای ماهی، در آن از گیاهان خود نگهداری می‌کنید! اگر دوست دارید یک تراریوم برای خانه خود خریداری کرده و به کمک آن بخشی از طبیعت را به خانه خود بیاورید، وقت آن رسیده که سراغ ایده‌های مختلف برای تراریوم رفته و با تماشای آن‌ها یا خودتان یکی از آن‌ها را درست کنید یا اینکه از آکوا یکی را خریداری کنید.

 

1. تراریوم بن سای مینی، ایده ای ناب برای ساخت تراریوم و خلق جنگل کوچک‌تان

یک تراریوم بن سای مینی، راهی عالی برای خلق جنگل کوچک شخصی خود در داخل خانه است! این تراریوم یک جنگل آرامش بخش برای قرار دادن روی میز است. اغلب درختان به فراوانی خاک علاقه‌ای ندارند، پس حتما در زیر تراریوم خود یک لایه زیرین دروغین بسازید. به کمک این لایه آب اضافی زهکشی شده و گیاه دچار مشکل و خرابی نخواهد شد.

 

2. تراریوم گیاهان هوازی آویزی

اگر دوست دارید جلوه‌ای خاص‌تر در منزل خود داشته باشید، به سراغ تراریوم‌های حبابی آویزی بروید و آن‌ها را از سقف آویزان کنید. برای مثال در ایده پیش رویتان یک تراریوم حبابی زیبا را مشاهده می‌کنید که برای گیاهان هوازی کوچک کاملا مناسب است.

گیاهان هوازی برای تراریوم‌های باز ایده‌آل‌اند، زیرا به خاک نیاز نداشته و نیازهای آبی آن‌ها نیز بسیار کم است. این مورد، یکی از آسان‌ترین تراریوم‌های این لیست است. اگر قصد استفاده از این ایده و ساخت تراریوم به کمک آن را دارید، حتما مطمئن شوید که نور کافی برای گیاهان هوازی شما در محیط فراهم باشد.

تراریوم

3. تراریوم‌های هندسی

تراریوم‌های جذاب هندسی (مانند تصویر) یک عضو عالی برای میز کار و حتی میز ناهارخوری هستند. این ایده نیز با کاکتوس پیاده‌سازی شده و در آن شیشه‌ای هرمی، از ترکیب هنرمندانه مینی ساکولنت‌ها و کاکتوس‌های مختلف تشکیل شده است. بعد از ساخت این تراریوم یادتان باشد ساکولنت‌ها برای داشتن رشدی سالم، به مقدار زیادی نور نیاز دارند. پس آن‌ها را در نقطه‌ای از منزل قرار دهید که نور کافی خورشید را در تمام طول روز دریافت کنند.

تراریوم

 

4. تراریوم‌های طلایی، یک ایده طلایی برای درست کردن تراریوم

از دیگر ایده‌های تراریوم‌های هندسی جذاب، می‌توان به تراریوم‌های طلایی مثل تصویر زیر اشاره کرد. اگر دکوراسیون منزل خود را با استفاده از رنگ طلایی تزئین کرده‌اید، این دست از تراریوم‌ها می‌توانند انتخاب مناسبی برای شما باشد. در این تراریوم از ساکولنت “اچوریا مرواریدی بنفش” استفاده شده و ترکیبی بی‌نظیر را درست کرده است. اگر برای درست کردن این تراریوم می‌خواهید از گیاهانی که به آب کمی نیاز دارند استفاده کنید. (مثل گیاهان موجود در این ترکیب)، ترکیب کردن پومیس (پوکه) با خاک مانع از خشک شدن گیاهان در بین دفعات آبیاری خواهد شد.

تراریوم

5. یک تراریوم مینیاتوری جذاب با چوب پنبه

چوب پنبه کوچک با سرپوش شیشه‌ای، راهی بهینه برای تکثیر گیاهان از طریق بخش‌های چیده شده آن‌هاست. در این تصویر، یک گلدان سفالی کوچک بخشی از گیاه پیله‌آ را در خود جای داده است. تکه‌ای که اگرچه کوچک است و به آرامی رشد می‌کند، اما حتما به یک گیاه جدید تبدیل خواهد شد. این ترکیب ضمن داشتن ظاهری جذاب، رطوبت کافی برای رشد این گیاه نوپا را نیز به‌خوبی فراهم می‌کند.

تراریوم

6. تراریوم ارکیده

ارکیده بی‌شک یکی از جذاب‌ترین و خاص‌ترین گل های آپارتمانی است. پس اگر دنبال یک تراریوم خاص هستید باید سراغ درست کردن یا خرید تراریوم ارکیده بروید. برای ایده ساخت تراریوم ارکیده باید سراغ خرید ارکیده و سایر گیاهان با شرایط نگهداری متناسب با ارکیده بروید.

در این ایده یک ارکیده در میان سایر گیاهان تراریوم‌دوست، مثل خزه و سرخس، قرار می‌گیرد. به طور عادی، نگهداری از ارکیده و زنده نگه داشتن آن کاری سخت به‌نظر می‌رسد، اما یک تراریوم می‌تواند به‌آسانی رطوبت کافی و اتمسفر لازم برای رشد این گل را فراهم کند. این تراریوم کوچک یک بخش متفاوت نیز دارد: “لایه زیرین دروغین”! این لایه، زهکشی آب اضافی را خواهد داد.

تراریوم

 

7. تراریوم‌های دیواری، ایده جذاب ساخت تراریوم برای داشتن دیواری متفاوت

در جست و جوی راهی مناسب برای تزئین دیوار راه پله یا راهرو هستید؟ تراریوم‌های دیواری زیبا انتخابی خاص و جالب برای اضافه کردن سبزی طبیعت به منزل شما هستند. در تراریوم‌هایی که در ایده زیر مشاهده می‌کنید، از گیاهان هوازی و پنجه گرگی طلایی استفاده شده است، اما اگر شما می‌خواهید این ترکیب را در راهرویی بدون نور پیاده کنید، باید گیاهانی را انتخاب کنید که نیاز کمی به نور دارند.

تراریوم

8. ساخت تراریوم با ظروف کیک

اگر شما هم در منزل خود ظروف یا پایه‌های شیشه‌ای دارید که فقط هنگام سرو کیک به سراغ آن‌ها می‌روید، بد نیست این بار برای خلق یک تراریوم از آن‌ها استفاده کنید! این دست از تراریوم‌ها حقیقتا تماشایی هستند. در ایده زیر خزه و سرخس به زیبایی در ظروف سرو کیک قرار گرفته و جلوه‌ای زیبا درست کرده‌اند. خوبی این ایده درست کردن تراریوم این است که می‌توانید از هر ظرفی برای ساخت آن استفاده کنید؛ البته مادامی که نور و هوای کافی برای گیاهان فراهم باشد.

تراریوم

9. تراریوم وینتیچ با کاکتوس‌های گلدانی، ایده‌ای جذاب و متفاوت برای ساخت تراریوم

وینتیچ سبکی قدیمی و خاطره‌ساز در دکوراسیون داخلی است که در آن از وسایل قدیمی و خاطره‌ساز استفاده می‌شود. در این سبک تراریوم خبری از خاک در خود تراریوم نیست. همانطور که می‌بینید، ترکیب جذاب تصویر زیر متشکل از گلدان‌های متعدد کاکتوس‌های کوچک است، به‌علاوه این سبک از ترایوم‌های وینتیج یکی از خاص‌ترین انواع تراریوم به‌شمار ‌می‌آید. از آنجایی که کاکتوس به گردش هوای بیشتری در اطراف خود نیاز دارد، یک تراریوم باز انتخاب بهتری برای این گیاهان خواهد بود. ایده برای ساخت تراریوم راهی عالی برای تبدیل تعداد زیادی از کاکتوس‌های آپارتمانی کوچک به یک مجموعه گیاهی بزرگ‌تر است، مجموعه‌ای که به تنهایی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد!

تراریوم

10. باغ ساکولنت

یک باغ کوچک ساکولنتی مثل ایده پیش رویتان راهی دلپذیر برای طراوت بخشیدن به میز شما و بهره بردن از گیاهان تصفیه کننده هوا است. اگرچه ساکولنت‌ها به آب کمی برای زندگی نیاز دارند، اما در مقابل، نیازهای نوری آنها بسیار بالاست. پس مکانی را برای آنها انتخاب کنید که کاملا نورگیر باشد.

گفتنی است اگر فضای زیادی در ظرف شیشه‌ای خود دارید، اضافه کردن لایه‌های متعدد سنگ و خاک می‌تواند ظاهر تراریوم شما را بسیار جالب‌تر کند.

تراریوم

11. تراریوم خزه، ایده ای جذاب برای ساخت تراریوم و یادآور طبیعت

از ایده های جذاب برای درست کردن تراریوم تراریوم خزه است. این تنگ ماهی شیشه‌ای، به‌خوبی یادآور طبیعت و کره زمین است و می‌تواند به عضوی عالی برای قرار گیری روی میز قهوه شما تبدیل شود. خزه عاشق محیط‌های مرطوب است، پس تراریوم برای آن کاملا کارآمد خواهد بود. بخصوص اینکه علی رغم زیبایی خزه، بسیاری از ما نمی‌دانیم که چطور از آن برای دکوراسیون منازل خود بهره ببریم.

تراریوم

12. چند تراریوم‌ در کنار هم

قرار دادن تراریوم‌ها به صورت گروهی در کنار هم نیز خود ایده ای جالب برای درست کردن تراریوم است و می‌تواند به محیط شخصیت زیادی ببخشد. برای پیاده سازی این ایده سعی کنید از ظروف شیشه‌ای در اندازه‌ها و طرح‌های مختلف استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم که برای افزایش هارمونی و نزدیکی سبک تراریوم‌ها به هم در محیط، از گیاهان مشابه برای تراریوم‌ها استفاده کنید، به گونه‌ای که در هر تراریوم، گیاهان متفاوت وجود داشته، اما از نظر نوع گیاه و رنگ و اندازه به یکدیگر نزدیک باشند. مثلا چندین تراریوم از گیاهان سبز را کنار هم قرار داده و تراریوم‌های ساکولنت را با آن‌ها ترکیب نکنید.

تراریوم

13. گیاهان هوازی در ظروف شیشه‌ای و بطری

ترکیب گیاهان هوازی موجود این ایده که در تصویر نیز می‌توانید آن را مشاهده کنید، اثبات می‌کند که حتی یک بطری شیشه‌ای قدیمی یا یک ظرف لبه‌دار هم می‌تواند به یک تراریوم عالی برای گیاهان هوازی تبدیل شود. ایده استفاده از بطری شیشه‌ای نوشیدنی یا یک کوزه شیشه‌ای برای ساخت تراریوم بسیار خاص است و یک اسپری آب برای مرطوب کردن گیاهان، تمام چیزی است که شما برای نگهداری از گیاهان هوازی خود در هر ظرف شیشه‌ای نیاز خواهید داشت.

 

تراریوم

14. تراریوم استند، از دیگر ایده های وینتیچ برای ساخت تراریوم

این ایده وینتیج درست کردن تراریوم برای چیدمان گیاهانی که خیلی تراریوم‌دوست نیستند، کاملامناسب است؛ زیرا همان حس و حال تراریوم را به محیط منتقل می‌کند. خرید گیاهان کاشته شده بزرگ می‌تواند گران تمام شود و نگهداری از آنها نیز عموما دشوارتر است؛ اما این ترکیب به شما کمک می‌کند تا گیاهان کوچک و متوسط خود را در یک محیط گرد هم آورده و از همه مهم‌تر، نمای کلی را سبزتر و جذاب‌تر کنید.

 

تراریوم

در این بخش پروژه های تراریوم که توسط آکوا طراحی و اجرا گردیده است ملاحضه نمایید.

صخره سازی و آب نما-لابی برج-نوبنیاد

زمان پروژه : ١٣٩١
موضوع پروژه :
فضاسازی در لابی برج مسکونی بصورت صخره سازی و آب نما

تراریوم

تراریوم

تراریوم

ساخت زیستگاه ایگوآنا-سردارجنگل

زمان پروژه : 1392
موضوع پروژه :
فضاسازی در مکانهای متفاوت و ایجاد محیطی طبیعی برای موجودات، هنری زیبا و حرفه ای تخصصی می باشد. در این مکان سعی شده تمامی امکانات زیستی این سوسمار درختی یا ایگوآنا فراهم شود تا حیوان براحتی در این فضا زندگی کند.

تراریوم

تراریوم

تراریوم

املاک سروستان – نیاوران

زمان پروژه : 1392
موضوع پروژه :
اجرای دیوار سبز، صخره سازی سبک و زیستگاه ایگوآنا نمایی متفاوت و طبیعی را به این دفتر املاک بخشیده است.

تراریوم

تراریوم

مجموعه تفریحی-خیابان فرشته

زمان پروژه : 1393
موضوع پروژه :
ایجاد یک فضای دلنشین و آرامش بخش با استفاده از آیتم های طبیعی

منزل مسکونی- دروس

زمان پروژه : ١٣٩١
موضوع پروژه :
بام سبز گونه ای زیبا و جذاب از فضاسازی می باشد که حسی سرشار از طراوت و رشد و زیبایی را به هر ساختمان هدیه می کند.

تراریوم

پارک کودک – ابوظبی

زمان پروژه :
موضوع پروژه :
ایجاد مرکز تفریحی و نمایشی به وسیله آکواریوم، صخره سازی، آب نما و … می تواند جذابیت بالایی برای کودکان داشته باشد. این دقیقا کاریست که تیم امارات آب سکون در این مکان انجام داده است.

سوالات پرتکرار شما درباره ایده ساخت تراریوم

آیا می‌توان کاکتوس را در تراریوم قرار داد؟

کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها معمولا رشد بسیار موفقی در تراریوم‌ نخواهند داشت، اما این به معنای عدم امکان کاشت این گیاهان در تراریوم نیست، می‌توانید با کمی دقت و رسیدگی بیشتر از کاشت این گیاهان نیز در تراریوم لذت ببرید. فقط باید تراریومی را انتخاب کنید که هیچگونه درپوشی نداشته و کاملا باز باشد.

بهتر است چه چیزهایی را در کف تراریوم قرار دهیم؟

سنگ‌های کوچک و سنگریزه‌ برای قرار گیری در کف تراریوم بی‌نظیر هستند. این سنگ‌ها به زهکشی آب کمک کرده و باعث می‌شوند تا آب اضافی در خاک نماند و منجر به پوسیدگی ریشه نشود.

آیا خزه‌ها انتخاب مناسبی برای قرار گیری در تراریوم هستند؟

بله، خزه و تراریوم ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند! خزه به میزان بسیار کمی خاک و نور نیاز داشته و رطوبت محیط را به مقادیر بالای آب ترجیح می‌دهد. بنابراین انتخابی بسیار ایده‌آل برای قرار گیری در تراریوم است.

عمر یک تراریوم در بسته چقدر خواهد بود؟

به‌صورت تئوری، یک تراریوم در بسته متعادل، باید به طور نامحدود به بقای خود ادامه دهد! اما تابه‌حال طولانی‌ترین طول عمر ثبت شده برای چنین تراریومی، 53 سال بوده است.

مقداری سنگ و چوب برای تراریوم جمع کرده‌ام،  چگونه باید آن‌ها را ضدعفونی کنم؟

ضدعفونی کردن این موارد بسیار مهم است، زیرا سلامت و رشد گیاهان تراریوم به سایر لوازم موجود در آن محیط نیز وابسته است. برای سنگ‌ها آن‌ها را به‌مدت 10 دقیقه در ترکیب (10 درصد سفید کننده با 90 درصد آب) قرار داده، سپس با آب بسیار داغ بشویید و برای 3 روز آن‌ها کنار بگذارید و اجازه دهید تا خشک شوند. برای چوب‌ها نیز آن‌ها را 1 الی 3 ساعت در فر با دمای 150 درجه سانتی‌گراد قرار دهید. بعد از اتمام فرایند ضدعفونی کردن چوب‌ها بگذارید چوب‌ها سرد شده و سپس آن‌ها را به تراریوم انتقال دهید.

آیا می‌توان در تراریوم دانه کاشت؟

بله، تراریوم محیطی ایده‌آل برای جوانه زنی دانه چمن و علف است. می‌توانید از این ابزار برای آموزش رشد گیاهان به کودکان نیز استفاده کنید. ضمن اینکه می‌توانید دانه‌های علفی خوراکی (یا جوانه‌های خوراکی) را نیز در تراریوم بکارید و برای آشپزی از آن‌ها استفاده کنید.

چگونه بهترین نوع تراریوم را برای محیط مدنظر خودمان انتخاب کنیم؟

معمولا انتخاب تراریوم به گیاهان داخل آن وابسته است، اما محیط قرارگیری نیز به‌همان اندازه اهمیت دارد. باتوجه به این موضوع تراریوم‌های در باز برای قرارگیری در مکان‌هایی با نور مستقیم یا زیاد خورشید مناسب هستند. در حالی که تراریوم‌های دربسته باید نور را به مقدار کم و به صورت غیرمستقیم دریافت کنند، زیرا نور مستقیم در این نوع تراریوم منجر به سوختگی گیاهان خواهد شد.

داخل تراریوم دربسته حالتی شبیه به مه گرفتگی ایجاد شده است. راه حل چیست؟

این اتفاق به معنای بالا بودن رطوبت در تراریوم است. برای پیشگیری از بروز این مشکل، هر هفته درب تراریوم را به‌مدت 24 ساعت باز کنید تا بخارها از آن خارج شوند. قبل از باز کردن درب تراریوم نیز، مطمئن شوید که هوای محیط بیش‌از حد خشک نباشد.