آکوا سرویس

بیومار، غذایی مقوی برای ماهی‌ ها

همانطور که می‌دانید تغذیه ماهی‌ها، در رشد و سلامتی آنها نقش مهمی دارد. بیومار، نوعی غذای ماهی است که اکثر ماهی‌ها طعم آن را می پسندند.در این نوشته قصد داریم درباره بیومار با شما صحبت کنیم.

بیومار، غذایی مقوی برای ماهی‌ ها

انواع غذاهای مناسب برای تغذیه ماهی

افرادی که ماهی پرورش می‌دهند، باید با انواع غذاهای مناسب برای تغذیه ماهی آشنا باشند تا بتوانند به خوبی ماهی‌های خود را پرورش دهند. غذای ماهی‌ها به سه دسته غذای خشک، غذای زنده و غذای فریز شده دسته بندی می‌شود. غذاهای خشک، سرشار از ویتامین هستند. غذاهای زنده مخصوص ماهی‌های گوشت‌خوار است و استفاده از این غذاها باعث رشد و سلامتی ماهی‌های گوشتخوار می‌شود. ماهی زنده، کرم خاکی، لارو پشه، دافنی، کرم گیلاس و میگو از جمله غذاهای زنده مخصوص ماهی‌ها است.

غذاهای فریز شده

غذاهای فریز شده، بیشتر توسط ماهی‌های گوشتخوار خورده می‌شود. بیشتر غذاهای زنده را منجمد می‌کنند تا مدت زمان بیشتری قابل استفاده باشد. دل و جگر گاو، دل و جگر گوسفند و مرغ، کرم خونی منجمد، کرم خاکی منجمد، دافنی منجمد و میگوی منجمد از جمله غذاهای فریز شده‌ای هستند که برای تغذیه ماهی‌ها از آنها استفاده می‌شود.

غذاهای خشک، بیشتر از غذاهای زنده و غذاهای منجمد استفاده می شوند. غذاهای خشک معمولا به شکل قرصی، پولکی و گلوله‌ای ساخته می شوند. این غذاها در صورتی که مدت زیادی از رطوبت و نور دور باشند، ماندگار خواهند بود و خراب نمی‌شوند. معروف ترین غذای خشک گلوله‌ای، بیومار (BioMar) است که در ادامه مطلب با آن آشنا خواهید شد.

بیومار، غذایی مقوی برای ماهی‌ ها

بیومار چیست؟

بیومارها، غذایی دانه دانه و قهوه‌ای رنگ است که برای تغذیه ماهی‌های آکواریوم و زینتی استفاده می‌شود. بیومار به لوفاک نیز معروف است. بیومارها سرشار از پروتئین است و به همین دلیل، برای رشد ماهی‌ها غذایی کامل و مقوی به شمار می‌رود. هم ماهی‌های گیاهخوار و هم ماهی‌های گوشتخوار می‌توانند از این ماده مغذی تغذیه شوند. وقتی بیومارها را از بازار تهیه می‌کنید، خواهید دید که بوی ماهی مانده می‌دهد.

برای درست کردن بیومارها ، از ماهی‌های کوچک، اسفناج، سیر، کاهو و سبوس گندم استفاده می‌شود. همه مواد گفته شده را خوب چرخ می‌کنند و بعد از ترکیب شدن آنها با یکدیگر، آن را به صورتی خمیر درمی‌آورند. بعد از تبخیر آب و خشک شدن خمیر، بیومار بسته بندی شده و برای فروش، به فروشگاه‌های تجهیزات ماهی و آکواریوم فرستاده می‌شود.

بیومار، غذایی غنی برای ماهی‌ها است و برای رشد ماهی‌ها و سلامت ماندن آنها بسیار مفید است. بسیاری از افراد بر این اعتقاد هستند که این ماده مغذی بهترین غذا برای ماهی‌ها است. شکل ظاهری بیومارها به شکل گلوله‌ای است. این ماده، غذایی خشک است؛ در نتیجه ماندگاری بالایی دارد. تنها نکته مهم برای مراقبت از بیومار این است که دور از رطوبت و نور خورشید نگهداری شود.

مشهورترین بیومار موجود در بازار، بیومار فرانسه است که در این کشور تولید شده است. دیگر کشورها مانند چین و تایلند نیز اقدام به تولید بیومار کرده اند و آن را با نام هایی مانند کوپنز و لوفاک عرضه کرده اند.

انواع بیومار

وقتی به بازار مراجعه می‌کنید، انواع بیومار یا لوفاک را مشاهده خواهید کرد. بیومارها ساده یا غنی شده هستند. بیومارهای ساده بدون هیچ گونه افزودنی هستند و بیومارهای غنی شده با دیگر ترکیبات نظیر روغن امگا۳، آستاگزانتین و ویتامین‌ها مخلوط می‌شوند تا تاثیراتش بیشتر شود.

بیومارها از نظر رنگ نیز با یکدیگر فرق دارند، بعضی از آنها روشن و بعضی از آنها تیره هستند. دقت کنید که بیومارهایی که رنگ روشنی دارند، روی آب می‌مانند؛ اما بیومارهای تیره رنگ به ته آب می‌روند. بیومارهایی که به ته آب می‌روند خاصیت جذبی دارند؛ یعنی به هیچ وجه از هم متلاشی نشده و باعث آلودگی محیط آکواریوم نخواهند شد.

اندازه بیومارهای موجود در بازار متفاوت است. اندازه بیومارها، از ۰٫۵ میلی متر تا ۶ میلی متر متغیر است و باید بسته به نوع ماهی و سایز آن، غذای مناسب برای ماهی را انتخاب کنید. بعضی از افراد بیومارهای ریز را انتخاب می‌کنند؛ زیرا هضم این ماده ریز به خاطر کیفیتش، به راحتی صورت می‌گیرد.

بیومار، غذایی مقوی برای ماهی‌ ها

تغذیه ماهی با بیومار

هم ماهی‌های گیاه خوار و هم ماهی‌های گوشتخوار می‌توانند از BIOMAR تغذیه شوند. فرق این دو گروه ماهی در میزان مصرف بیومار است. ماهی‌های گوشتخوار می‌توانند مقدار بیشتریاز BIOMAR را هضم کنند؛ اما ماهی‌های گیاهخوار این توانایی را ندارند و در صورت زیاد خوردن بیومار، در هضم آن دچار مشکل خواهند شد.

بعضی ازماهیها هستند که در هنگام دادن بیومار به آنها باید دقت کنید. فلاورهورن و دیسکس از جمله ماهی‌هایی هستند که حساسند و بیشتر به بیماری های دستگاه گوارش مبتلا می شوند. برای این گونه ماهی‌ها، باید قبل از ریختن بیومار به داخل آب، کمی آن را بخیسانید تا ماهی بهتر بتواند آن را هضم کند و دچار مشکل نشود.

ماهی قزل آلا یک ماهی گوشتخوار است که باید در رژیم غذایی آن، مقدار مشخصی از چربی و پروتئین وجود داشته باشد؛ در نتیجه بیومار می تواند نیاز قزل آلا به پروتئین را برطرف کند. بیومار، یک کنستانتره از ترکیبات مختلف است و برای رشد سریع ماهی‌ها، غذایی عالی است. تعداد افرادی که از این ماده غذایی برای تغذیه ماهی‌های آکواریومی استفاده می‌کنند، بسیار زیاد است.

معمولا افرادی که از بیومار برای غذا دادن به ماهی‌های خود استفاده می‌کنند، از تاثیر  آن در رشد و بزرگ شدن ماهی‌هایشان تعجب می‌کنند و به همین دلیل از این غذای خشک رضایت کاملی دارند. باید توجه کنید که اگر از مقدار زیادی از این ماده را برای غذا دادن به ماهی خود استفاده کنید، ماهی دچار ورم شکمی می‌شود و این بیماری او را ضعیف خواهد کرد. در نتیجه به  هنگام دادن این غذای مقوی به ماهی خود، اعتدال را رعایت کنید.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان گروه آکوا از طریق شماره های 02155958384     09205958384  در ارتباط باشید.

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟