آکوا سرویس

حلزون های آفت در آکواریوم گیاهی

حلزون های آفت در آکواریوم گیاهی

یکی از مشکلات مهمی که همیشه صاحبان آکواریوم های گیاهی به آن دچار میشوند، پیدا شدن حلزون های آفت در آکواریوم گیاهی است. ممکن است که این حلزونهای کوچک در ابتدا زیبا و بی آزار به نظر برسند ولی بعد از گذشت زمان کمی تبدیل به دردسری بزرگ خواهند شد. که هم به گیاهان آسیب میزنند و هم چهره آکواریوم را زشت و زننده می کنند.

بهترین راه جلوگیری از این مشکل استفاده از حلزون کلیراست. که دشمن طبیعی این موجودات میباشد و آنها را شکار کرده و به عنوان غذا میخورد. همینطور مشکلات بهم زدن دکور و استفاده از مواد شیمیایی که در روش های دیگر به کار میرود را ندارد.

حلزون های آفت در آکواریوم گیاهی

 حلزون آفت آکواریوم پلنت

این حلزون که اندازه کوچکی دارد و رنگ پوسته آن قهوه ای دارای لکه است خیلی سریع تکثیر می شود. توجه کنید که حلزون ها جفت نر و ماده ندارند. حتی یکی از آنها به تنهایی می تواند تخم ریزی کند. محل تخم ریزی مورد علاقه این موجود حدود چند سانتی متر پایین تر از سطح آب و روی سطح شیشه است. تخم این موجود شبیه دانه های شکر است که حدود ۲۰ تا از آن ها در یک بافت ژله ای( مانند سفیده تخم مرغ ) قرار گرفته است. گاهی اوقات نیز روی برگ گیاهان تخم ریزی می کنند. غذای مورد علاقه این جانور گیاهان خوش طعم مانند گندمی و چشم گربه ای است.

حلزون ها معمولا به واسطه ی خرید گیاهان آبزی ، سنگ های مرطوب که تازه وارد آکواریوم شده و خرید تعداد زیادی ماهی از پرورش دهندگان ( بیشتر ماهی های گیاهخوار ) یا حتی عمدی توسط آکواریوم دار وارد آکواریوم می شوند.

پیشگیری از حلزون آکواریوم

حلزون ها معمولا از طریق خرید گیاهان آبزی به آکواریوم ها منتقل می شوند و به دلیل این که می توانند لابه لای گیاهان مخفی شوند، به راحتی قابل شناسایی نیستند. حتی مقداری از تخم آنها که ممکن است روی یک گیاه باشد میتواند شروعی بر وجود حلزون در آکواریوم باشد. بنابراین بهتر است گیاهان را قبل از وارد کردن به آکواریوم کاملا برسی کنید و برای اطمینان گیاهان را در محلول رقیق پرمنگنات پتاسیم ( از داروخانه ها تهیه کنید ) حمام کنید.

توجه کنید که پرمنگنات پتاسیم رنگ بنفش تیره ای دارد ولی محلول شما باید بسیار رقیق و شفاف باشد. پس از حمام کردن گیاهان در محلول پرمنگنات آنها را شستوشو دهید و با خیال راحت به آکواریوم منتقل کنید . ممکن است حلزون ها همراه ماهی ها داخل کیسه ی پلاستیکی باشند.

بنابراین شما باید فقط ماهی ها را از کیسه خارج کنید و به آکواریوم منتقل کنید و نباید تمام محتویات کیسه ی نایلونی را داخل آب خالی کنید. سنگ ها و دکور ها به دلیل داشتن منافظ کوچک محل مناسبی برای حلزون ها و تخم آنها است. بنابراین قبل از ورود آنها به آکواریوم با دقت آنها را برسی کنید و در محلول پرمنگنات پتاسیم فرو کنید تا ضد عفونی شوند سپس آنها را وارد آکواریوم کنید.

حلزون های آفت در آکواریوم گیاهی

خارج کردن حلزون ها

اگر شما دارای یک آکواریوم کوچک و با دکوری ساده هستید وآکواریوم شما دارای گیاه نیست می توانید با دقت به آکواریوم نگاه کرده و حلرون ها را پیدا کنید و آنها را از آکواریوم خارج کنید ؛ بهتر است به سطوح صاف هم توجه کنید زیرا حلزون ها روی این سطوح تخم ریزی میکنند مثل دیواره های آکواریوم ، روی سنگهای صاف ، بدنه ی بخاری و فیلتر و … .

اگر آکواریومی با سایز متوسط دارید و تعداد گیاهان آبزی داخل آکواریوم شما کم است. می توانید از این روش استفاده کنید . به این صورت که می توانید تمام گیاهان خود را از آکواریوم خارج کنید و یک شیشه ی نوشابه خانواده را از وسط نصف کنید و قسمت ته شیشه را با مقداری کاهو یا اسفناج پر کنید.

اگر شما دارای یک آکواریوم بزرگ با تعداد زیادی گیاه هستید بهترین راهکار برای شما مبارزه ی بیولوژیک است! حلزون کیلر بهترین روش درمان برای از بین بردن حلزونهای آفت است که نه باعث برهم زدن چیدمان گیاهان و دکور و بستر میشود و نه حلزونهای آفت میتوانند در مخفیگاه ها از آن در امان باشند.

همچنین به راحتی محل تخم ریزی آفت ها را پیدا کرده و آنها را ازبین میبرد. و آکواریوم را از ته مانده های غذای ماهیان و مردار دیگر ساکنان آکواریوم پاکسازی میکند.

استفاده از موارد شیمیایی و داروهایی که برای از بین بردن موجودات بی مهره ار جمله حلزون ها ساخته شده اند روش مناسبی است ولی میتواند برای ماهی ها و سایر موجودات مفید داخل آکواریوم مضر باشد بنابراین استفاده از این روش فقط برای مواقع ناچاری توصیه می شود .

به طور کلی تمام مواد شیمیایی که دارای مس باشند روی بیمهرگان تاثیر میگذارند.

توجه کنید که هنگام استفاده از این مواد فیلترهای ذغالی و فیلترهای اکتیو باید از آکواریوم خارج شوند و اکسیژن دهی به آکواریوم افزایش یابد. بنابراین بهتر است هنگام وارد کردن هر جسم خارجی به آکواریوم آن را بازدید کنید تا دچار مشکلات بعدی نشوید. پیشگیری بهتر از درمان است.

منبع : ایران پلنت

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟