آکوا سرویس

نشانه‌های بیماری و استرس در ماهی‌ها ۲

نشانه‌های بیماری و استرس در ماهی‌ها 2

5. نفس نفس زدن بر روی سطح آب

نفس نفس زدن ماهی بر روی سطح آب معمولا از سر رنجی است که ماهی از کمبود و فقدان اکسیژن می‌برد. این کمبود اکسیژن می‌تواند نتیجه‌ی کمبود اکسیژن آب آکواریوم و یا ناتوانی ماهی از دریافت اکسیژن موجود در آب باشد.

اگر فقط یکی دو ماهی از کل ماهی‌های آکواریوم شما چنین رفتاری را از خود نشان می‌دهند و بقیه‌ی ماهی‌ها حالت معمول را دارند، احتمالا آب آکواریوم شما به میزان کافی اکسیژن دارد و آن یکی دو ماهیِ بخصوص دچار بیماری شده‌اند که باید سریعا برای درمان آن دست به کار شد. در مقابل اگر اکثر ماهی‌های شما چنین رفتاری از خود نشان می‌دهند، شما می‌بایست فقدان اکسیژن در آب را مورد بررسی قرار دهید و با آن مقابله کنید.

نشانه‌های بیماری و استرس در ماهی‌ها 2

ابتدا مطمئن شوید که فیلتر آکواریوم‌تان درست کار می‌کند. سپس دمای آب را کنترل کنید، مخصوصا اگر آکواریوم‌تان دارای گرم کننده است. اگر دمای آکواریوم‌تان از بازه‌ی معین خود عبور کرده‌ باشد، گرم کننده را تنظیم و کنترل کنید. سطح آب آکواریوم‌تان را نیز چک کنید.

اگر بر روی آب چربی و یا کف قرار گرفته باشد، آن‌ها را از آب جدا کنید و آب آکواریوم‌تان را بر اساس دستورالعمل‌هایی که بارها در مورد آن صحبت کرده‌ایم و یا فروشنده به شما توصیه کرده است، تعویض نمایید. به ازای هر 5 گالن آب، یک قاشق غذاخوری نمک آکواریوم به آب اضافه کنید.

از محصولات تنظیم کننده‌ی شرایط آب (WaterConditioner) نیز بر طبق دستورالعمل‌های موجود روی آن‌ها و بر اساس توصیه‌های فروشنده می‌توانید استفاده نمایید.

نشانه‌های بیماری و استرس در ماهی‌ها 2

نشانه‌های بیماری و استرس در ماهی‌ها 2

6. ماندن در کف آکواریوم

وقتی ماهی در کف آکواریوم می‌ماند و شنا نمی‌کند، به این معنا است که بی‌حوصله است. دلایل متفاوت و گوناگونی برای بی‌حوصله شدن یک ماهی وجود دارد. با این حال این نشانه معمولا حاکی از بیمار بودن یک ماهی است. این ماهی‌ها معمولا دیگر نشانه‌های ذکر شده مثل نفس نفس زدن، لرزش و باله‌های افتاده را نیز دارند.

بنابراین راه‌ حل درمانی این نشانه از خیلی قبل‌تر و از دیدن نشانه‌های دیگر باید شروع می‌شده است . احتمال نجات و مداوای چنین ماهی‌ای کم است. با این همه باید راه‌های درمانی را اجرا کرد تا بتوان ماهی را نجات داد و یا حداقل از بیمار شدن ماهی‌های دیگری که با آن در تماس هستند، جلوگیری به عمل آورد.

7. خاراندن

وقتی ماهی شما دائما خود را به کف آکواریم، صخره‌ها یا وسایل داخل آکواریوم می‌مالد، به این معنا است که بدن نوچ و چسبناکی دارد. یک ماهی چسبناک می‌تواند نشانه‌های دیگری از بیماری را به زودی آشکار کند. در صورت دیدن چنین موردی باید سریعا ماهی و کل آکواریوم را درمان کنید.

8. کم اشتهایی

اگر ماهی شما غذایش را نمی‌خورد یا اینکه غذای خود را سریعا از دهن بیرون می‌اندازد، می‌توانید مطمئن باشید که ماهی‌تان دچار بیماری یا استرس شده است. ابتدا باید مطمئن شوید که ماهی‌های دیگر، این ماهیِ بیمار یا پر استرس را به این حال در نیاورده باشند و او را گوشه گیر نکرده باشند. در غیر این صورت باید به درمان سریع ماهی خود بپردازید.

9. نشانه‌های دیگر

نشانه‌های بسیاری برای فهمیدن بیماری یک ماهی وجود دارد. به عنوان مثال باله‌های پوسیده یکی از این نشانه‌ها است که در آن حاشیه‌های بیرونی دم و یا باله‌های ماهی حالت اصلی خود را از دست می‌دهند و تخریب می‌شوند. چشم‌های متورم شده ماهی یکی دیگر از این نشانه‌ها است. دهان نخی یکی دیگر از نشانه‌هایی است که در آن اینطور به نظر می‌رسد که دور دهان ماهی را پارچه‌ای نخی فرا گرفته است.

اما اکثر این نشانه‌هایی که در آخر ذکر کردیم بعد از بی توجهی نسبت به نشانه‌های اولیه ظاهر می‌شوند. این سه نشانه‌ای که در آخر ذکر شد به سختی درمان می‌شوند پس بهتر است از همان ابتدا حواس‌مان را جمع کنیم.

بیماری‌ها و نشانه‌های دیگری نیز وجود دارند که نیاز به درمان حرفه‌ای و جدی‌تری دارند. در مورد این بیماری‌ها نیز به تفصیل خواهیم نوشت.

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟