آکوا سرویس

پالوداریوم چیست؟

پالوداریوم آکواریومی است که دارای گیاهان خشکی‌زی و همچنین گیاهان آبزی و آبزیان است. نگهداری از آنها در مقایسه با آکواریوم های کاملاً آکواریوم بسیار ساده تر است زیرا اگر گیاهان و گونه های جانوری مناسب را انتخاب کنید، تقریباً از خودشان مراقبت می کنند.

شما می توانید طیف وسیع تری از موجودات را در پالوداریوم نسبت به آکواریوم بگنجانید. علاوه بر طیف وسیعی از ماهی‌های آب شیرین، می‌توانید شامل میگو، نیوت، خرچنگ و حتی لاک پشت نیز باشید. به این دلایل، پالوداریوم ها مزایای زیادی نسبت به آکواریوم های سنتی دارند.

پالوداریوم یک زیستگاه نیمه آبی است که در آن زمین و آب با هم کار می کنند تا محیطی طبیعی ایجاد کنند که در آن شما می توانید موجودات بیشتری را نسبت به آکواریوم معمولی خود بگنجانید. حتی به عنوان “هنر زنده” توصیف شده است . هدف این است که جنگل‌های بارانی، تالاب‌ها و نهرها را تکرار کنیم تا علاقمندان بتوانند مجموعه‌ای متنوع از حیوانات و گیاهان خشکی را با حیوانات و گیاهان آبزی نگهداری کنند.

پالوداریوم چیست؟

کلمه “paludarium” از کلمه لاتین “palus” به معنای مرداب یا مرداب و پسوند “arium” به معنای ظرف یا مکان گرفته شده است. ممکن است شما هم نام ویواریوم یا تراریوم را شنیده باشید، در اینجا توضیحات اولیه هر کدام آورده شده است.

  • ویواریوم از کلمه لاتین “vivere” گرفته شده است که به معنای “زندگی کردن” است. بنابراین از نظر فنی هر خانه ای برای یک حیوان یک ویواریوم است. معمولاً برای توصیف خانه های خزندگان استفاده می شود. این اساساً اصطلاح چتر برای هر نوع تانک است.
  • تراریوم نوعی ویواریوم است. معمولاً خشک با رطوبت کم، زندگی گیاهی فراوان و بدون آبزی است.
  • پالوداریوم در اصل یک تراریوم با حجمی از آب است. هم ویژگی های آبی و هم زمینی دارد.

فقط برای گیج شدن بیشتر، ممکن است شما نیز در مورد یک رودخانه شنیده باشید، این معمولاً مکانی است که نقطه ملاقات بین آب و خشکی را تقلید می کند، اما شامل هیچ زمینی که بالاتر از سطح آب باشد نمی شود.

در اینجا می توانید تفاوت بین این چهار مورد را مشاهده کنید:

نوع ویواریوم اب؟ زمین؟ گیاهان؟ حیوانات؟
آکواریوم آره خیر گاهی گاهی
پالوداریوم آره آره آره گاهی
ریپاریوم آره خیر آره گاهی
تراریوم خیر آره آره گاهی

بهترین تانک های پالوداریوم

بنابراین هنگام انتخاب بهترین مخزن پالوداریوم باید به دنبال چه ویژگی هایی باشید؟ این واقعاً به آنچه می خواهید در مخزن خود نگه دارید بستگی دارد.

از این مقاله برای کمک به تعیین اندازه مخزن مورد نیاز خود استفاده کنید. اکثر تنظیمات آبشار دارند، بنابراین مخزنی که انتخاب می‌کنید باید ارتفاع و عمق کافی برای ایجاد آبشار داشته باشد. این بدان معنی است که آنها معمولا حداقل 10 گالن هستند، اگرچه می توانید یک مخزن کوچک در یک مخزن 5 گالن ایجاد کنید.

بقیه واقعاً به شما بستگی دارد، بسته به نوع ساکنانی که می خواهید در تانک خود نگهداری کنید و تعداد آنها. یک مخزن خاص وجود ندارد که شما نیاز به خرید داشته باشید. می توانید از آکواریوم یا تراریوم استفاده کنید.

پالوداریوم چیست؟

آکواریوم کوچک ایده آل برای پالوداریوم روی میز

شما می توانید یک پالوداریوم روی میز کوچک در این مخزن 5 گالن ایجاد کنید. همچنین دارای سیستم فیلتراسیون مخفی و چراغ ها می باشد. این برای مبتدیان ایده آل است که قبل از اقدام به یک مخزن بزرگتر، یک محیط کوچک را تنظیم کنند.

گیاهان ایده آل برای پالوداریوم شما

تعداد زیادی از گیاهان برای پالوداریوم موجود است. شما به احتمال زیاد می خواهید از چند گونه زمینی و چند گونه آبزی استفاده کنید. ممکن است بخواهید چند گونه گیاهی نیمه آبزی را نیز بگنجانید. وقتی نوبت به انتخاب گیاهانتان می رسد، اینجاست که باید تصمیم بگیرید که چقدر زمان به مخزن خود اختصاص دهید و چه مقدار از تعمیر و نگهداری را می خواهید به طور مداوم انجام دهید.

اکثر مردم ترجیح می‌دهند گیاهانی را بخرند که به آرامی رشد می‌کنند تا مجبور نباشند هر هفته آن‌ها را اصلاح کنند و مرتب و مرتب به نظر برسند. گیاهانی که انتخاب می کنید به هدف و آنچه که می خواهید از مخزن خود به دست آورید نیز بستگی دارد. آیا می خواهید یک مخزن بیوتیپ برای تکثیر منطقه خاصی در طبیعت که گونه های جانوری و گیاهی به طور طبیعی در آن زندگی می کنند ایجاد کنید؟ اگر چنین است، باید در مورد منطقه ای که می خواهید تکثیر کنید تحقیق کنید و از گیاهان و حیوانات بومی آن مکان استفاده کنید.

از طرف دیگر، ممکن است بخواهید فقط یک نمایش بسیار زیبا و چشمگیر از گیاهان ایجاد کنید، بدون اینکه فکر کنید آنها واقعاً با هم در طبیعت دیده می شوند یا خیر. هنگامی که تصمیم می گیرید از کدام گیاهان بهتر استفاده کنید، آنها را در کنار حیواناتی که می خواهید بگنجانید نیز در نظر بگیرید. برخی از گیاهان ممکن است برای برخی از حیوانات مضر باشند. برخی ممکن است به عنوان غذا استفاده شوند و بنابراین نیاز به پر کردن دارند.

در اینجا چند پیشنهاد از گیاهان وجود دارد که ممکن است بخواهید آنها را بگنجانید. این لیست به هیچ وجه جامع نیست. هزاران گونه گیاهی وجود دارد که می توانید از آنها برای ایجاد یک سیستم زیست محیطی پر جنب و جوش در مخزن خود استفاده کنید.

  • گیاهان و انگورهای خزنده مانند انجیر خزنده و پیچک شیاطین (این گیاهان برای پوشاندن دیواره پشتی مخزن عالی هستند).
  • سرخس هایی مانند سرخس بوستون، سرخس دکمه ای لیمویی و سرخس هالی گیاهان پرکننده فضا هستند اما خیلی سریع رشد می کنند.
  • بروملیادها افزودنی عالی برای قورباغه دارت هستند و در اندازه های مختلف موجود هستند.
  • خزه ها نیز افزودنی های عالی هستند. آنها می توانند به تانک احساس شاداب و متراکم بدهند. یک انتخاب محبوب جاوا ماس است.
  • ارکیده ها نیز در این اکوسیستم ها کار می کنند. گونه های کوچکتر انتخاب بهتری هستند. آنها می توانند رطوبت را تحمل کنند، اما باید از اسپری آب دور نگه داشته شوند. نگهداری و رشد آنها مانند سایر گیاهان ذکر شده در اینجا آسان نیست، اما افزودنی زیبایی ایجاد می کنند.
  • تعدادی از گیاهان گوشتخوار مانند پینگویکولا و یوتریکولاریا نیز وجود دارد. از هر گونه گیاه گوشتخواری که حیوانات زمینی شما را می خورد خودداری کنید.
  • گیاهان آبزی مانند سرخس جاوا ، آنوبیا و کریپتکورین نیز در این تنظیمات خوب عمل می کنند و همچنین گیاهان شناور مانند سالوینیا.

پالوداریوم چیست؟

ساکنان تانک برای پالوداریوم شما

شما به احتمال زیاد می خواهید ترکیبی از حیوانات آبزی و حیوانات زمینی را در مخزن خود بگنجانید. بسیاری از گونه های آب شیرین آبزی که می توانید در آکواریوم نگهداری کنید را می توان در این مجموعه نیز نگهداری کرد. حتی ممکن است برخی از گونه های لب شور را نیز بسته به تنظیمات کلی پیدا کنید.

انتخاب های محبوب ماهی عبارتند از: دانیوس مروارید آسمانی , گورامی , گوپی , مولی و فرشته ماهی . هر ماهی را که انتخاب می کنید، مطمئن شوید که همه آنها در pH، دما و سختی آب یکسانی رشد می کنند.

توصیه می کنیم به یک یا دو گونه ماهی بچسبید – اگر تعداد زیادی ماهی داشته باشید ممکن است تکه تکه و تلخ به نظر برسد. همچنین می‌توانید حلزون (حلزون‌های نریت و مرموز هر دو گزینه‌های عالی هستند) و میگو (میگوی روح، گیلاس و آمانو ) را بگنجانید. حلزون‌ها و میگوها همراه با خرچنگ‌های کمانچه‌زن و دم فنری، خدمه پاکسازی خوبی را تشکیل می‌دهند.

چیزی که باید مراقب آن باشید این است که حیوانات خشکی شما به هیچ یک از آبزیان به عنوان غذا نگاه نکنند یا برعکس. حیوانات خشکی ایده آل شامل طیف وسیعی از دوزیستان و خزندگان مانند مارمولک ها، قورباغه ها و مارها هستند.

مهم است که به خاطر داشته باشید که همه حیوانات خشکی نمی توانند شنا کنند، بنابراین باید فضای زمینی زیادی برای این حیوانات فراهم کنید و حتی ممکن است بخواهید از یک تور در قسمت های باز آب استفاده کنید.

سومین نوع از ساکنان موجودات نیمه آبزی هستند. این بچه ها چیزی هستند که واقعاً یک پالوداریوم را می سازند و همه آن را با هم جمع می کنند. به عنوان مثال می توان به لاک پشت هایی مانند لغزنده شکم زرد، خرچنگ کمانچه ، اژدهای آبی ، گل و لای و مارمولک های پوستی اشاره کرد.

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟