آکوا سرویس

چرا اسکار در میان ماهیان آکواریومی بسیار محبوب است؟

محبوبیت اسکار به دلیل شخصیت و هوش آن است که باعث شده طرفداران بسیاری پیدا کند. زیرا این ماهی چیز زیاد دیگری برای عرضه نمودن ندارد. ماهی اسکار چندان رنگارنگ و دلفریب نیست و آنقدر بزرگ است که در بسیاری از آکواریوم ها نمیتوان آن را جا داد. خشن و تندخو است. تغذیه آنهادشوار است. موقع غذاخوردن آب را آلوده میکنند و همچنین ترتیب تزئینات داخل آکواریوم را به هم می ریزند.

پس به چه دلیل است که آنها در میان علاقمندان به آکواریوم که با این ماهیها و رفتارشان آشنایی دارند تا این حد محبوب شده اند؟

 

چرا اسکار در میان ماهیان آکواریومی بسیار محبوب است؟

 

علت محبوبیت ماهی اسکار

گمان می رود محبوبیت اسکارها بدان خاطر است که رفتار اسکارها بیشتر به رفتار انسانها شبیه است. مشاهده اسکاری که سنگها و ماسه های داخل آکواریوم را برای راحتی خود جابجا میکند. و در مقابل تلاش شما برای قراردادن اشیاء در مکانی که در نظر دارید از خود مقاومت نشان میدهد، شما را به یاد رفتارهای همراه با لجبازی انسان می اندازد.

همچنین مشاهده اسکاری که یک ماهی دیگر را شکار میکند و آن را می بلعد از آنجا که بطور زنده غالب بودن یک حویان را در زنجیره غذایی نشان میدهد، جذاب خواهد بود. اعمالی از این دست در سایر ماهیها، به ویژه سیکلیدها به شکلهای گوناگونی مشاهده می شود اما در هیچ یک از آنها به اندازه اسکارها در زمان به نمایش گذاشتن اینگونه رفتارها جلب نظر نمیکنند و احتمالا اندازه جثه در این زمینه نقش مهمی ایفاء می کند.

به علت بزرگی اندازه و طبیعت خشن اسکارها می بایست آنها را با ماهیهای بزرگی که توانایی دفاع از خود را داشته باشند نگهداری نمود. از نقطه نظر استانداردهای آکواریومی اسکارهای بالغ ماهیان بزرگی به حساب می آیند و در نتیجه تحت نظر گرفتن اعمال آنها برخلاف گونه های کوچک که معمولا به آنها بی توجهی می شود، کار دشواری نیست.

برای مثال گونه Nanochromis mudiceps به ازاء هر واحد از وزن بدن در مقایسه با ماهی اسکار مقدار ماسه بیشتری را جابجا میکند، اما Nanochromis در بزرگترین اندازه خود تنها به اندازه کسر کوچکی از جثه یک اسکار بالغ خواهد بود و به همین دلیل چندان به چشم نخواهد آمد، ولی در عوض رفتار یک اسکار بی عیب و نقص بوده و جلب نظر خواهد نمود

این ماهی اسکار به تازگی مرحله جوانی را که در آن رنگ بدن شبیه اسکارهای وحشی جوان است را پشت سر گذاشته ولی به علت دارابودن مقدار بیشتری رنگ سیاه و قهوه ای در بدن

خود، نسبت به سایر ماهیان هم سن خود تیره تر به نظر می رسد.

چرا اسکار در میان ماهیان آکواریومی بسیار محبوب است؟

سیچلاید تگزاسی، Herichthys cyanoguttatus (با نام قدیمی Cichlasoma cyanoguttatum) که در تصویر نشان داده شده تنها سیکلید بومی آبهای آمریکاست و در حوضه آبریز ریوگراند ((Rio Grande یافت می شود. طول این ماهی به 30 سانتیمتر هم می رسد و در این اندازه گزینه مناسبی برای نگهداری در کنار نمونه های بزرگ اسکار است.

صرف نظر از اینکه علت آن چیست، باید گفت که اسکارها ماهیان محبوبی هستند. معمولا نمونه های بالغ در فروشگاه ها جلب نظر میکنند و در بازار آکواریوم قیمت آنها در زمره گرانترینقیمتهاست.

مثلا در اوایل 1992، قیمت یک اسکار بزرگ معمولی (یعنی نژاد رنگی رایج نه نژادهایی که به تازگی ارائه شده اند) در یکی از فروشگاه های بروکلین (Brooklyn) که ویژه فروش ماهیان آکواریومی در نیویورک است، به 25 دلار می رسید که این مبلغ کم و بیش بیانگر قیمت بازار در سراسر نیویورک است.

دلایل قیمت بالای این ماهی پرطرفدار

قیمت این ماهی در سایر نقاط کشور چیزی حدود 30 تا 60 دلار بود. قیمت بچه اسکارها 2.5 دلار بود و نمونه های جوان 8 سانتیمتری 7.5 دلار به فروش می رسیدند که البته قیمت آنها در خارج از نیویورک ممکن است به مراتب بالاتر باشد. اگرچه اسکارهای بزرگ، گرانترین ماهی آکواریومی نیستند اما در ردیف گرانترین ماهیان آکواریومی قرار می گیرند.

تفاوت دیگری که بین اسکارهای گران قیمت و ماهیهای گران و عجیبی همچون کله ماری های بزرگ و Colossoma و سایر نمونه های جذاب وجود دارد این است که اسکارها به راحتی بهفروش می رسند و اگر سالم باشند فروشنده معمولا قادر است که آنها را به سرعت به فروش برساند، در حالی که باید بخشی از فضای آکواریوم برای مدت طولانی تری در اختیار سایر ماهیان گران قیمت قرار گیرد.

چرا اسکار در میان ماهیان آکواریومی بسیار محبوب است؟

با نگهداری اسکار پولدار شوید

اسکار یک ماهی درشت جثه زیرک و سرگرم کننده است که میتوان از طریق آن پولدار شد و این امر باعث افزایش محبوبیت اسکارها در میان آکواریوم داران خواهد شد. به عبارت دیگر، اسکار گونه ای است که نگهداری از آن سودآور است زیرا میتوان آن را تکثیر نموده و پس از بزرگ کردن نوزادان، آنها را فروخت و این مطلبی است که در افزایش محبوبیت یک گونه بسیار اهمیت دارد.

علاقمندان به آکواریوم هم، اگرچه ممکن است خلاف آن را بیان کند، اما مانند همه انسانهای دیگر بی میل نیستند که بتوانند از طریق چیزی که برای سرگرمی نگهداری میکنند، کسب درآمد نمایند. بنابراین طبیعی است که زمانی قصد دارند ماهیهایی برای آکواریوم خود انتخاب کنند، به این فکر باشند که شاید بتوان از آنها پولی هم بدست آورد.

خیلی از افراد بچه اسکارها را با این تفکر خریداری می کنند که وقتی بزرگ شده و به اندازه تولیدمثل رسیدند به عنوان یک ماشین پول سازی برای آنها عمل نمایند. سودآوری این ماهی سبب افزایش محبوبیت اسکار میان مردم شده است.

همچنین بسیاری از افراد تعدادی از اسکارهای بزرگ را باتوجه به فضایی که نیاز دارند و بهای بیشتری که دارند خریداری میکنند، با این امید که آنها به زودی هزینه خود را جبران خواهند نمود. البته این رویاهای شیرین ثروتمند شدن معمولا به سرانجام نمی رسد، زیرا بیشتر کسانی که از اسکارها نگهداری میکنند هنر یا پشتکار لازم برای تبدیل سرمایه خود به سود را ندارند.

اما از آنجا که پتانسیل سودآوری برای تکثیرکنندگان و افرادی که نوزادان اسکار را با موفقیت پرورش میدهند وجود دارد، آکواریوم داران نیز نسبت به صرف پول برای خرید اسکارهای بالغ تمایلدارند. این امر سبب افزایش محبوبیت اسکارها نزد پرورش دهندگان ماهی شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق شماره های زیر با ما در ارتباط باشید. 02155958384   09205958384

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟