آکوا سرویس

۹ تفاوت آکواریوم آب شور با آب شیرین

آیا در مورد آکواریوم آب شور در مقابل آب شیرین فکر می کنید؟ از یک نگاه به راحتی می توان تفاوت بین یک آکواریوم آب شیرین و یک آکواریوم آب شور را تشخیص داد. آکواریوم های آب شیرین معمولاً گیاهان فراوانی دارند و ماهی های محبوبی مانند تترا و بتا دارند. در حالی که آکواریوم های آب شور معمولا دارای نور UV، صخره های مرجانی و ماهی های پر جنب و جوش هستند.

با این حال، انتخاب بین یک آکواریوم آب شور یا آب شیرین یکی از مهمترین تصمیمات یک ماهی داری است. در این مقاله 9 تفاوت آکواریوم آب شور با آب شیرین و همچنین مزایا و معایب هر یک را توضیح خواهیم داد.

تفاوت آکواریوم آب شور در مقابل آب شیرین

بیایید با اصول اولیه شروع کنیم. آکواریوم های آب شور حاوی نمک و آکواریوم های آب شیرین فاقد نمک هستند. به عنوان مرجع، یک مخزن آب شیرین دارای محتوای نمک کمتر از 1ppt است، در حالی که یک مخزن آب شور استاندارد دارای محتوای نمک حدود 34-36ppt است.

یک آکواریوم آب شیرین شامل گونه هایی است که در دریاچه ها و رودخانه ها یافت می شوند، از جمله انواع گیاهان دیگر بی مهرگان آب شیرین مانند حلزون و میگو. در حالی که آکواریوم های آب شور تصویری از آنچه در اقیانوس موجود است را در خود جای می دهند. این شامل ماهی های دریایی، مرجان ها، شقایق ها و دیگر گونه های آب شور می شود

وقتی صحبت از آکواریوم های آب شور در مقابل آب شیرین می شود، بیشتر مردم فقط به این فکر می کنند که چه نوع ماهی یا زیبایی را می خواهند بسازند. با این حال دو تفاوت اصلی که باید در نظر گرفته شود هزینه و نگهداری است. آکواریوم های آب شور و آب شیرین نیازهای نگهداری بسیار متفاوتی دارند. به طور کلی توافق بر این است که نگهداری از آکواریوم های آب شور بسیار دشوارتر است.

با آب شور، پارامترهای آب (مانند شوری و pH) به طور کلی پایدار هستند زیرا آنها آب زیادی در اقیانوس دارند. این بدان معناست که تغییرات سریع در پارامترهای آب امکان پذیر نیست. بنابراین، حیات دریایی برای زنده ماندن در شرایط آب نسبتاً ثابت تکامل یافته است. بنابراین در یک آکواریوم آب شور شما زمان زیادی را صرف جلوگیری از نوسانات پارامترهای آب خواهید کرد.

در حالی که در آب شیرین، پارامترهای آب به طور مداوم در حال تغییر است. این ماهی ها در رودخانه ها و دریاچه ها زندگی می کنند و پارامترهای آب آنها می تواند با بارندگی، خشکسالی یا سیل تغییر زیادی کند. این بدان معنی است که ماهی های آب شیرین به دلیل استفاده از آنها به نوسانات پارامترهای آب، بسیار سخت تر و بخشنده تر شده اند. این بدان معنی است که شرایط می تواند در یک آکواریوم آب شیرین بدون چنین عواقبی نوسان کند.

حالا بیایید به تفاوت های هزینه نگاه کنیم:

آکواریوم های آب شور معمولاً هزینه بیشتری خواهند داشت. این به این دلیل است که آنها به تجهیزات بسیار بیشتری برای مخزن نیاز دارند، از جمله: پاورهد، کفگیرهای پروتئینی، کیت های آزمایش آب شور، نمک دریایی، سنگ زنده و حتی ماهی. این آکواریوم ها نیز از آکواریوم های آب شیرین بزرگتر هستند. اندازه مخزن بزرگتر به حفظ پارامترهای آب کمک می کند، اما هزینه های اولیه بیشتری از جمله هزینه آکواریوم بزرگتر، پایه و فیلتر قوی تر دارد. در حالی که با یک آکواریوم آب شیرین آنها به تجهیزات کمتری نیاز دارند و ماهی ها نیز ارزان تر هستند.

در نهایت اجازه دهید به تفاوت ماهی بین دو نوع مختلف آب نگاه کنیم. بیشتر گونه های دریایی از ماهی های آب شیرین سرزنده ترند. ماهی های دریایی رنگ های متنوع تر و روشن تری دارند. با تنظیمات آب شور، آکواریوم های صخره ای نیز دارید که می توانند شقایق ها و صخره های مرجانی را در خود جای دهند که از نظر بصری نیز چشمگیر هستند.

این به معنای کم اهمیت جلوه دادن ماهی های آب شیرین نیست. آنها در نوع خود خیره کننده هستند و می توانند در شکل ها و رنگ های مختلف باشند. آکواریوم های آب شیرین کاشته شده نیز یک منظره بصری هستند!

9 تفاوت آکواریوم آب شور با آب شیرین

آکواریوم های آب شیرین

آکواریوم های آب شیرین تا حد زیادی محبوب ترین گزینه برای مبتدیان هستند. این به این دلیل است که ماهی های آب شیرین راحت تر در دسترس هستند و مخازن آن ارزان تر و نگهداری آسان تر است. برخی از محبوب ترین ماهی های آب شیرین برای نگهداری عبارتند از: Bettas، Goldfish، Tetras و Cichlids.

منحصر به فرد بودن آکواریوم های آب شیرین در دسترس بودن آنهاست. شما می توانید آکواریوم ها را در هر اندازه و شکلی پیدا کنید. همچنین تقریباً هر کسی می تواند یک آکواریوم آب شیرین را به دلیل نگهداری کم آنها نگهداری کند. ماهی‌های آب شیرین نیز بخشنده‌تر هستند، بنابراین هر اشتباهی که ممکن است رخ دهد خیلی شدید نیست. برای یک تانک معمولی می توانید انتظار داشته باشید که 1 تا 2 ساعت در هفته را صرف مراقبت از ماهی کنید – این شامل تعویض هفتگی آب و تعمیر ماهیانه فیلتر می شود.

با یک آکواریوم آب شیرین باید هزینه های اولیه را در نظر بگیرید که شامل: آکواریوم، روشنایی، راه اندازی (مانند شن، غارها، گیاهان) و البته ماهی می شود. ماهی های آب شیرین معمولا ارزان تر هستند و بسیاری از گونه های محبوب فقط حدود 5 دلار قیمت دارند. هزینه های جاری شامل برق، غذا، کیت های آزمایش و تهویه آب است.

مزایا و معایب

  • مزایا

دوستانه مبتدی: اکثر مردم با یک آکواریوم آب شیرین به عنوان اولین مخزن خود شروع می کنند. این به دلیل تطبیق پذیری و نیازهای کم مراقبت آنها است. با آب شیرین، لازم نیست نگران پیگیری محتوای نمک یا اکسیژن محلول باشید.

گزینه های اندازه: برای آکواریوم های آب شیرین، نگهداری از آکواریوم های کوچک و حتی مخازن نانو بسیار رایج است. چنین آکواریوم هایی برای افرادی که در آپارتمان زندگی می کنند یا برای افرادی که فضای زیادی ندارند مناسب است.

نگهداری کم: نگهداری از آکواریوم های آب شیرین بسیار ساده تر و آسان تر از آکواریوم های آب شور است. همچنین ماهی های آب شیرین بسیار راحت تر تغذیه می شوند و رژیم غذایی ساده ای دارند.

هزینه کم: ماهی های آب شیرین در مقایسه با ماهی های آب شور به طور متوسط ارزان تر هستند. آکواریوم های آب شیرین نیز به تجهیزات کمتری نیاز دارند که به کاهش هزینه کمک می کند.

  • معایب

ماهی های کم رنگ: اگرچه برخی از ماهی های آب شیرین دارای ظاهری مشابه با ماهی های دریایی هستند، اما به طور کلی ماهی های آب شیرین نسبت به ماهی های آب شور کمتر سرزنده و رنگارنگ هستند.

صخره‌های مرجانی وجود ندارد: در برخی مواقع بیشتر ماهی‌گیران می‌خواهند صخره‌های مرجانی زیبا را نگهداری کنند. با آکواریوم های آب شیرین این امکان وجود ندارد.

از خود راضی بودن: از آنجایی که ماهی های آب شیرین بسیار مقاوم هستند، اغلب می توانند در شرایط زیر هم زنده بمانند. این گاهی اوقات می تواند منجر به رضایت و عادات بد شود زیرا می توانید از اشتباهات خلاص شوید.

9 تفاوت آکواریوم آب شور با آب شیرین

آکواریوم های آب شور

اگر می خواهید رنگارنگ ترین و زیباترین ماهی های موجود را نگهداری کنید، آکواریوم های آب شور انتخابی عالی هستند. یک آکواریوم آب شور به خوبی نگهداری شده نسبتا کمیاب است.

تنوع رنگ ها و چیدمان های جالب آکواریوم در مقایسه با مخازن آب شیرین معمولی بسیار متفاوت است. برخی از محبوب ترین ماهی های آب شور عبارتند از: دلقک ماهی، کرومیس سبز، گوبی، کوتوله فرشته ماهی و ماهی کاردینال.

با این حال، این ماهی های دریایی یک آیین گذر هستند. برای نگهداری از این ماهی های زیبا باید بتوانید با موفقیت و سختی های اضافی و نگهداری آن کنار بیایید. مشکل اصلی نگهداری از آکواریوم آب شور تعویض آب و معرفی ماهی است.

نگهداری مخزن برای یک آکواریوم آب شور بسیار بیشتر است. غیرمعمول نیست که مردم چندین بار در روز آکواریوم خود را چک کنند تا مطمئن شوند همه چیز به خوبی پیش می رود. کار زیادی برای ثابت نگه داشتن پارامترهای آب انجام می شود و اضافه کردن و مخلوط کردن نمک در آب بیش از آنچه فکر می کنید دخیل است.

همچنین می توانید انتظار داشته باشید که آکواریوم های آب شور نیز گران تر باشند. این به این دلیل است که آنها اغلب به تجهیزات تخصصی مانند پاورهد و کفگیرهای پروتئینی نیاز دارند. سنگ زنده نیز برای کمک به فیلتراسیون آکواریوم مورد نیاز است – این یکی دیگر از هزینه ها است و قیمت بسته به نوع سنگی که انتخاب می کنید متفاوت است.

مزایا و معایب

  • مزایا

ماهی های زیبا: ماهی های آب شور رنگ های زنده تر و شکل های متنوع تری دارند. اکثر مردم به ندرت فرصت دیدن حیات دریایی را پیدا می کنند، بنابراین دیدن این ماهی ها از نزدیک نفس گیر است.

بی مهرگان منحصر به فرد: با آکواریوم های آب شور توانایی نگهداری ارگانیسم های جالبی مانند مرجان ها و شقایق های دریایی وجود دارد. این بی مهرگان فقط برای آکواریوم های آب شور موجود هستند و دیدن آنها بسیار جذاب است.

ماهی های مختلف: تقریباً همه می دانند که ماهی قرمز یا بتا چگونه است. با این حال با آکواریوم های آب شور می توانید ماهی های کمیاب تری مانند گوبی و تانگ نگهداری کنید.

  • معایب

برای مبتدیان مناسب نیست: در حالی که افراد مبتدی می توانند آکواریوم های آب شور را نگهداری کنند، مطمئنا نگهداری آنها از آکواریوم های آب شیرین سخت تر است. احتمال وقوع اشتباه در محیط های آب شور بیشتر است.

آکواریوم های بزرگتر: آب شور در مقایسه با آب شیرین 20 درصد اکسیژن محلول کمتری در آب دارد. به همین دلیل اگر می خواهید به همان میزان ماهی نگهداری کنید، به یک آکواریوم بزرگتر نیاز خواهید داشت.

گران تر: ماهی ها و تجهیزات آب شور هر دو گران تر از همتایان آب شیرین خود هستند.

محیط های شکننده: در محیط های دریایی پارامترهای آب نسبتاً ثابت می ماند. بنابراین، شرایط مخزن شما نیز باید ثابت بماند – تغییرات ناگهانی می‌تواند ویرانگر باشد.

9 تفاوت آکواریوم آب شور با آب شیرین

سوالات متداول

  • آیا نگهداری یک مخزن آب شور سخت تر از یک مخزن آب شیرین است؟

بله. مخزن آب شور دارای پارامترهای آب بیشتری برای پیگیری است. این بدان معنی است که نگهداری از آنها کمی سخت تر از یک آکواریوم آب شیرین است. همچنین آکواریوم های آب شور بزرگتر هستند (به دلیل کاهش میزان اکسیژن محلول در دسترس) بنابراین نیاز به کار بیشتری دارند.

  • آیا نگهداری مخزن آب شیرین از مخزن آب شور ارزانتر است؟

آکواریوم های آب شیرین نسبت به آکواریوم های آب شور ارزان تر هستند. این به این دلیل است که خرید آب شور گران است و هزینه های غذا برای ماهی های آب شور و صخره ها نیز می تواند افزایش یابد. این هزینه های مداوم برای آکواریوم های آب شیرین اعمال نمی شود.

  • آیا یک مبتدی می تواند یک مخزن آب شور نگه دارد؟

مبتدیان مطمئناً می توانند یک مخزن آب شور نگه دارند. آنها فقط باید بدانند که گرانتر و سخت تر از آکواریوم آب شیرین نگهداری می شوند.

خلاصه

اگر در زمینه ماهیگیری تازه کار هستید، اکثر مبتدیان به دلیل نگهداری کم و ماهی های مقاوم به آکواریوم آب شیرین می روند. ماهی های آب شیرین در اشکال و اندازه های متنوعی وجود دارند، بنابراین ماهی ای وجود دارد که برای شما جذاب باشد.

اگر هنوز نمیدونید که آکواریوم آب شیرین براتون بهتره یا آب شور با مشاورین ما تماس بگیرید تا به شما مشاوره کامل بدهند و راهنماییتون کنند.

پرزنت حضوری 02155958384

مشاوره آنلاین 09205958384

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟